Print
Category: Asztali Szerepjátékok
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Amikor arról beszélek, hogy a Shadowrun 3. kiadását miért szeretem jobban, mint akár az újabb, akár a későbbi kiadásokat, akkor sokszor mutatok a Shadowrun Companion-ra, az ott említett nem árnyvadászokról szóló kampány típusokra. Ez már a 2. kiadáshoz is volt, de a 3. kiadásra tudott igazán kiteljesedni sok szempontból a koncepció. S nemrég akadt online kampány, ahol a karakterek rendőrök voltak. Ez megannyi szempontból jó, viszont nem mindenkinek segít kiszakadni a mindennapi problémákból.

Hiszen egy afroamerikai játékos számára a rendőrökkel való interakció és a rasszizmus kérdése forró téma, márpedig a rendőr karakterek kapcsán legalább az NJKk egy része az lesz, és ez megjelenik a játékban is. Persze ezúttal a problémát a másik oldalról is láthatja, és pont azért is jelentkezett, mert a problémák más oldalról való megnézését is emlegettük páran a szerepjáték előnyeként, és ilyen kampányt keresett. Ez a játékosi igény nem a trigger warningok jelzését, hanem a triggert jelentő témák más oldalról való bemutatását is megkövetelte. Persze felmerültek olyan témák, mint a "walking while black" vagy ennek variánsa a "driving while black" is. Ismerjük ugye?

Érdekes kérdés, hogy a játékosok hogyan reagálnak különböző leírásokra. Az első prekoncepció persze egyszerű: Ha a játékmester leír egy szereplőt, akkor mint a színpadon lévő pisztolynak, az adott NPCnek is szerepe van a kalandban, hát állítsuk meg. A valóság az, hogy van megannyi NJK generáló ami egész jó képet ad egy-egy karakterről. Akadnak világsemleges megoldások, mint mondjuk a Chaotic Shiny féle modern karakter generátor amit a http://chaoticshiny.com/modernchargen.php címen is elérhethetsz, de akad más lehetőség is. 

Ha egy-egy városrészről elmond valamit például a New Seattle vagy a Seattle Sourcebook, akkor arra könnyen építhetünk. Tudjuk, hogy a helyiek átlagban mennyire gazdagok, könnyű megtippelni milyen az aki valamilyen irányban adott mértékben kilóg a környékről. Látjuk azt, hogy a környék hogyan oszlik meg fajok szereint, a bőrszín kapcsán mai hasonló megoszlásra is építhetünk, mint az életkor kapcsán is. Nevet is generálhatunk, hajszínt. bőrszínt és megannyi mást is.

Ha ezek az adatok megvannak, akkor bármely script nyelv, vagy a Visual Basic (akár Word makróként) segíthet összedobni egy kisebb leírást. Azaz mesélőként pontosan 0 befektetéssel lehet generálni olyan NPCt, aminek pusztán 4 célja van a kalandban:

A nem kell mindenkit megállítani kérdése után hamar előjött egy helyzet, ahol éppen a fekete játékos kezdte el jobban megállítani a fekete NJKkat (és a trollokat), mert ugye a zsaruk úgy szokták, biztos ettől lesz jobb a szerepjáték. Ez is éppen úgy egy prekoncepció, mint az, hogyha a játékmester leír egy NJKt akkor fontos... Próbáljuk meg ezt is félretenni. Hiszen a cél az, hogy normális karaktereket játsszunk, nem sokak számára sértő sztereotípiákat. Nem csak az SJW szempontok miatt, hanem a hihetőbb karakterek, a szerepjáték miatt is. 

Innen viszont akadt olyan leírás, ami csak a külső jegyekre korlátozódott, akadt olyan ami arra is kitért, hogy megfelel a gyanúsított személyleírásának, és akadt olyan ami arra is kitért, hogy az illetőt elkapták már korábban, s több másik ügyben volt gyanúsított. Jól sejtjük, ez utóbbi fontos szempont volt, mint pár más részlet is. És ezek a részletek minden etnikumnál, fajnál, bőrszínnél egyaránt megjelentek. S bizony ő is látott a rendőri brutalitásról szóló valós hírek kapcsán fehér "trailer trash" áldozatot. 

Ahol a rendőrökkel szemben ellenségesek a helyiek, ott nehezebb az ügyeket megoldani. Ott az elkövető több bűncselekményt tud elkövetni, mielőtt elkapják. Sokan jobban hisznek abban, hogy ők megússzák és helyben természetes is valamennyit ülni, így a törvény és a bűnüldözés visszatartó ereje is gyengébb. Az alacsonyabb felderítési arány ellenére többen, hosszabban ülhetnek. De a folyamatos sikertelenség miatt frusztrált rendőrök (akár játékos karakterek) esetében is könnyebben felmerül lehetőségként a szabályok áthágása. Többnyire az áldozatok érdekében. Vagy azért, mert elegük volt már az adott bűnözőből... Vagy mert kellett az eredmény, de nem nagyon tudnak máshogy haladni. 

Ahonnan a bűnözés sokmindenkit elriaszt és ezért sokkal kevesebb lehetőség van törvényesen érvényesülni, ott a kialakuló helyzetre könnyen hivatkoznak a helyiek, s az elfogadottá válló bűnözés ellen már a társadalmi nyomás sem véd. A ha a karakterem nem félne annyira a rasszizmus vádjától, sokkal durvább lenne a helyzet szintű megállapítás után jöhetett kicsit pár akaraterő próba. Meddig tud a hasonló kockázattól tartó karakter uralkodni a feszültségen...

A karaktere ezek után okkal keresett olyan lehetőségeket, ahol ezt a feszültséget az előt vezetheti le, hogy abból rendőri brutalitás lenne, de ezeket a lehetőségeket szépen el lehet venni, hiszen az ilyen lehetőségek elleni ellenérzések, társadalmi nyomás megmarad. Meccsen sem ordíthatott, mátrixos játékba becsatlakozva sem fért bele semmi. Az egyszerű vonásokkal megrajzolt kép valahogy elég jól leírta a valóságot, és persze akadtak olyan NJKk akik próbáltak máshogy viselkedni, csak a saját közösségüktől kaptak erre pár címkét.

Mint ma is van "oreo", "too white", "not black enough", "speaks white", "acts white" címke az áruló címkével társítva, ami helyben nehezíti a kitörést. S akad az a politika és megannyi más ami ezt támogatja, mert profitál belőle. És persze volt a szolgálaton kívüli rendőrök számos mellékes kereseti lehetősége is. Biztonsági őrségtől kezdve, a "te értesz a nyomozáshoz nézz már utána ennek az bérlőjelöltnek" helyzetig. Az utóbbi kapcsán persze sokszor kiderült, hogy a bérlőnek nem csak faja, bőrszíne van, de akad pénzügyi helyzete, politikai véleménye, múltja is és ezek befolyásolják a döntéseket.

Igen, akár az erőszakos tüntetések lehetősége, akár egy komment ami kapcsán nem sajnálja, ha valaki "privilegizált helyzetűt" ért kár és szimpatizált a károkozóval, stb. mind megjelenik kockázatként amit utána lehet mérlegelni. Ez sokakat terel utána vissza a rosszabb helyzetbe. De az olyan helyzetek is, amikor egy helyen egy fehér, humán tolvajra figyel, de mind a tolvaj, mind a környéken lévő ártatlan színesbőrű troll azt hiszi, hogy az utóbbit figyeli rasszizmus miatt, és az erre adott reakció előkerül az utóbbi hátterét vizsgálva és zárja ki őt egy állás megszerzéséből. 

A ruha miatti megfigyelés, a minden új arcot érintő odafigyelés és sok más vezethet hasonló megjegyzésekhez és később hasonló helyzethez, ahol nem a szín, a származás, hanem a döntések, tettek szavak zárnak ki valakit, de mégis azt látjuk, hogy különböző bőrszín és faj különböző esélyeket jelent. 

A környezet hat arra ki hajlandó ott tanár lenni, hogyan nőnek fel a gyerekek, de arra is tud hatni, hogy sok rendőr szeretne onnan elkerülni, oda viszont sok rosszabb rendőr kerülhet. Ezeket a folyamatokat könnyű volt megjeleníteni. A zene, a példaképek, az ilyen helyen széteső családok problémái és sok minden egy elég sötét képet tudott lefesteni.

A kampánynak bő másfél év után lett vége. A fő boss egy olyan befektető volt, aki a konfliktusból bőven profitált és a pénzének egy része a helyi bűnözésből származott. Jött volna az új kampány, és jött az a pont amikor ez a játékos megkérdezte hozhat-e új havert. Rákérdeztem milyen haver lenne... Egy félvér (fekere és ázsiai) csaj akivel a helyi rendőrakadémián találkozott, és aki akkor hallott sok jót a Shadowrunról, amikor felmerült a kérdés, hogy ő rossz környékről jött feketeként miért akart hirtelen rendőr lenni. 

Hits: 19664

Comments on Egy kampány pár tanulsága

Be the first to comment
Please login to comment


You don`t have permission to comment here!

This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.