Print
Category: Asztali Szerepjátékok
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Egy korábbi próbálkozásNem nehéz találni olyat aki panaszkodik, rengeteg ötlete volt világ tervezéshez, csak aztán mindegyik félbe maradt. Értem én: Ha nem munkahely, nincs munkaidő, magadnak csinálod, akkor addig csinálod ameddig szórakoztató. Ekkor pedig a legtöbb esetben még nincs kész az adott világ. Még akkor sem, ha már néhány kalandot meséltél rajta. Ilyenkor a kérdés, hogy hogyan juss túl ezen az állapoton. Pillants jobbra, és látsz egy kicsit elhibázott képet. Ebben a méretben nincs vele baj. Vidd hát fölé az egeret, majd kattints rá. Igen, a szarvaknál a hiba. Messze nem tökéletes, de rámutat a tényre, hogy akkor is könnyen teret engedhetsz a kreativitásodnak, szórakozhatsz, tanulhatsz, ha már a világ alapja megvan. Az illusztrációk, térképek, megannyi történet, a világ meglévő elemeinek kreatív használata még jó ideig leköt. A pepecselős, nem éppen kreatív munka egy része viszont részben (pl. térképrészletek átvitele copy + paste módszerrel) vagy egészében (bolygó generátorok, kitöltő események, stb) automatizálható. Csak eszközök kellenek hozzá. És éppen így eszközök kellenek sok feladat hatékonyabb megvalósításához. 

Érdemes hát egy kicsit az eszközökkel foglalkozni. Szó lesz a Campaign Cartographerről és kiegészítőire, az Astrosynthesisről, a Fractal Terrainsról, a DAZ Studioról és Carrara-ról, nomeg persze szó lesz egy kicsit akár a Visual Studio Community Edition-ról is. A listából 2 program ingyenes, a többi ára eléggé változó, van ami a szerepjátékos kiegészítők árában van, van amiért akár egy komolyabb gyűjtői kiadás árát is elkérheted. De a kiegészítések, külön megvehető tartalmak is sokat tesznek hozzá az árakhoz. Sajnos ez nem olcsó hobbi. Legalábbis elsőre. Másodikra már felmerül az, hogy amit meg tudsz ezekkel az eszközökkel csinálni, azt már nem kell megvenned, és még pénzt is kereshetsz. Az alábbi cikk javarészt ötlethalmaz lesz, ami csak azt mutatja be, sok eszközt milyen egyszerű használni. Vannak benne konkrét tippek, tanulságok. A fejlődés pár lépését bemutatja, de mégsem cél, hogy lépésről lépésre tutorial legyen. Az majd készül. Egy kapcsolódó rovatban majd olvashatod. 

Egy (tér)kép többet mond ezer szónál... Avagy a Campaign Cartographer 3

És mivel készítsünk térképet? Van aki a Photoshopra, Illustratorra esküszik, csak azokat éppen nem feltétlenül erre találták ki. A Campaign Cartographer-t viszont pontosan erre találták ki, méghozzá teljes megoldásnak szánja a készítő. Domborzati térkép, politikai térkép, kincsestérkép, alaprajzok, labirintusok, papír makettek, de akár felállítható papír figurák készítésére is van megoldás. Ha az ember elkezdi vásárolni a kiegészítőket. A kiegészítők vásárlása a szerepjáték kedvelői számára megszokott érték, egy-egy kiegészítő ára pedig ez esetben sem feltétlenül drágább, mintha D&D-hez vennénk valamit, és lényegesen kevesebb van belőle, de az első pillanatban sokkoló látni a teljes csomag árát. Még a kedvezményekkel is. Évek alatt megvenni az annualokat, a kiegészítőket, stb. reális volt, de egyben kifizetni a 180.000 forintos kedvezményes árat 26 termékért kicsit sok. Ráadásul 1-2 termékről lemondva már nem a legjobb kedvezményes árakból kellene kalkulálnunk, teljes áron pedig mintegy 280.000 Ft is lehetne a csomag.

Másik oldalról vizsgálva a kérdést viszont egészen más a leányzó fekvése. Egy világ megtervezését leginkább akkor könnyű feladni, amikor nincs az orrunk előtt könnyen megcsinálható feladat. Vagy valamit nehéz lenne megcsinálni. Ha pedig nem vagyunk remek grafikusok akik ismerik a fantasy térképészetet, akkor megfelelő eszköz nélkül közel lehetetlennek tűnik letenni az asztalra a megfelelő térképeket. Nos ezt a közel lehetetlen helyzetet változtatja meg az a helyzet, ha a térkép hamar elkészül. Ha ez után nem csak a világtérkép készül el könnyen, hanem egy-egy ország vagy azon belül valamely grófság térképe, várrostérképek, kalandhelyszínek is. A "sosem lesz a világból semmi" demotiváló érzése helyett remek lehetősséged lehet az alkotásra, a kreativitásra, ha pedig egy-egy térkép jobban sikerül, a pozitív visszajelzés, a sikerélmény is segít átvészelni a legnehezebb napokat. A térképek egy része pedig akár társasjáték, akár mobilos játék alapja is lehet. 

Arsien Tartomány - Térkép 15 perc alattNem az a fontos, hogy mit tud elérni sok profi. Ki ne látná az alkotók munkáit. Könnyű megjegyezni: Ők a program tudását mutatják be, abból indulnak ki mi néz ki igazán jól, és nem abból, hogy milyen lenne az elképzelt kalandhelyszín. Majd ők képesek erre aránytalanul sok időt fordítani, ehhez értenek, és képesek akár a "hiányzó szimbólumot" pótolni, így nincs különbség számukra a "milyen szimbólum van a programban", és a milyen szimbólum kéne kérdés között. A kérdés az, hogy amikor az új eszközzel a rendelkezésre álló korlátozott idő alatt szeretnél valamit letenni az asztalra, akkor mire mész vele? Megfogadod az alap tanácsot: A partot, stb. megrajzolod először, majd a bal felső sarokból előbb jobbra, majd lefelé haladva lepakolod a szimbólumokat úgy, hogy ne legyen nagyon csúnya... Végén behúzod az utakat, esetleg a folyókat, pár feliratot is elszórsz a térképre, és máris megvan egy alap.

Igyekeztem én is egy még nem túl kiforrott, általam nem ismert új verziót, és az ahhoz pár napja megjelent stílust választani. 0 tapasztalattal, és amikor a font beállítás nem működött pár kísérletből, hát ráhagytam. A térkép, ha szép vagy jó nem is lett, elég arra, hogy a kaland helyszínen bemutassuk merre mehet út. Persze lehet arról beszélni, hogy mi minden lenne jobb. Mi minden lenne jobb, ha... És sokan azt mondják már ott is elrontottam, hogy a "pergamen háttér" miatt választottam egy stílust, amit nem is ismerek, de ha ismerném sem lenne látványos, sok minden lehetne szebb is. Szokott is szebb lenni, de most nem ez volt még a cél. És pár hibát szándékosan követtem el. 

Morqall TartományDe megjegyezném, a legtöbben nem vagyunk profi térképészek, és a legtöbben ki szeretik próbálni az újdonságokat, és ha még új eszköz, új stílus, kevés idő egyszerre jelent korlátot, párosulva akár némi tehetségtelenséggel... A térképet akkor is mellékelhetjük egy egyszerűbb kalandmodul mellé. Persze akkor minden fontos helyszínhez kellhet név, meg kell oldani a felirat kérdést. Ha megnézed akkor a jobboldali térkép pár dologban talán jobb. Segítenek a város szimbólumok, és segít az is, hogy az erdők kapcsán nem kézzel elszórt szimbólumok jelentik a fő eszközt, hanem rajzeszközök. Ha pedig nem ragaszkodunk az olcsón nyomtatható, és egyszerű, kicsit old school fekete-fehér megjelenéshez, az ismét egészen más látványvilágot jelent. De miért választottam itt két különböző design-t? Őszintén szólva nem véletlenül. 

Ugyanis a pergamen textúrának szánt háttér körülbelül 5 esetben jelent pocsék választást. Ha nyomtatunk, akkor rengeteg festéket elpazarol, a játékos számára nem jelent sok pluszt. Ellenben a fehér háttér a nyomtatás során átlátszó lenne. Nem egy olyan papír lehet, ami nem teljesen fehér, nem teljesen sima tapintásra sem, ami jobb élményt alapoz meg. Ráadásul olcsóbban, hiszen nem kell annyi festéket elpazarolnunk. A második az, hogy egy alapvetően fekete-fehér design kapcsán már maga a szimbólum készlet is tartalmaz piros pontokat, színekre épít. A fekete-fehér nyomtatás akkor igazán sokat számít, ha nem otthon nyomtatjuk ki a térképet, és esetleg rászánunk némi pénzt a nagyobb méretben való nyomtatásra.

Rossz ez akkor is, ha valamely más szöveggel együtt kapna a térkép hátteret. De a képernyős megjelenítés is jobb akkor, ha a fehér színt átlátszóra cseréljük. A fekete - fehér színátmenetet átlátszatlan - átlátszó színátmenetre cseréljük. Van aki azt mondja Gimpben lehet belőle layer mask... Van aki aki más trükkökre esküszik. De tény az, hogy így a háttér rugalmasan cserélhető és szebb is lehet. Éppen így sokat számít ez akkor, ha fóliára nyomtatsz. Ennek is van bőven előnye. Csakhogy a fólia átlátszóságát lenullázza a tömör háttér textúra. Pedig a városokat, utakat, stb. bemutató térképet rá lehet tenni egy domborzati térképre is. 

Ez pedig akkor is jól jön, ha a térképet egy másik kép részeként helyeznénk el. Mondjuk 3D renderelés kapcsán. De lépjünk tovább. Olykor nem árt az, ha a szomszédos területek térképét össze tudod illeszteni. Ilyenkor sem jó a felesleges háttér. És a pergamen textúráért cserében az adott térkép stílus rajzeszközei sok mérataránynál használhatatlanok. Ha megnézed a fekete-fehér térképnél egy hegy kilóg a maszkból, ott is hiányzik sok felirat, de hamar játszhatóvá válhat. Pedig az is egy 10 perces alap dolog, és az is olyan újdonságra épít amit először használtam. Pár illusztrációt a térképre téve, kreatív ötletekre is építve, kicsit többet dolgozva egy-egy térképen. Rajzeszközökkel, színesben még látványosabb lehetne egy térkép. Sok esetben a copy+paste, a más stílushoz tartozó szimbólumok, kitöltési minták használata is segít. De egy színes térkép, túl sok üres hely nélkül is látványos lehet. Mint az is, ha illusztrációnak mondjuk máshonnan hozott képet is használhatunk. Az ötletek tárháza korlátlan.

MwerraA soha nem lesz így kész a világ, stb. feelinget hamar az váltja fel, hogy több használható térképünk, jobb világleírásunk van, mint nem egy nyomtatásban, hivatalosan megjelenő játéknak. És idővel jönnek a több gyakorlat után szebben, jobban megcsinált térképek, amikre ráhagyunk egy kis időt. Ha pedig ez összegyűjthető wikiben, dokumentumokban, fórumon, akkor lassan azt fogjuk látni, hogy csak össze kell szedni és van egy játszható világleírásunk. A poszter méretű színes és részletes térkép pedig sok esetbe elég ahhoz, hogy a játékosok is elismerjék mindezt. Persze van lehetőség a továbblépésre. Sok szempontból fejlődhetünk, a fenti egyszerű példák is ezt mutatják. A lehetőségek korlátlanok. A pergamenes hátterű térképhez - a leggyengébbhez - kellett a Cartographers Annual friss száma is, ezzel szemben a másik két térkép csak a Campaign Cartographer 3+ segítségével készült. Az ahhoz tartozó két alapstílusokkal. És minden érdemi tudás nélkül, a legegyszerűbb rajzeszközökkel, a szimbólumok elhelyezésére két mondatnyi "tudással". Ennél valószínűleg szebbet, jobbat is alkothatsz.

De azt mondod miért vennél meg egy programot csak a világtervezés miatt? Kalandmesterként a City Designer 3 és a Dungeon Designer 3 segíthet. A város tervezés kapcsán persze sokszor vannak gondok: Ha a házakat a program automatikusan helyezné el, akkor egy kicsit kertvárosi hangulatot kapnánk, hiszen a házakat nem szorosan egymás mellé helyezné. Sőt, van olyan helyzet is amikor sajnos több házat egymásra pakolna, amit javítani kell. De több lehetőségünk van arra, hogy a problémára választ találjunk. Találhatunk jó világhű magyarázatot a szellősebb építészetre. Ilyen a törvény, hiszen sok tűzvész után megannyi királység megtiltotta, hogy a házak szorosan összeérjenek. Vagy az isteneknek így tetszik... Vagy a városok sokszor újulnak meg, sokféle csapás után, így még sszellősek lehetnek. Mert még elég a hely. Vagy úgy dönthetünk, van időnk és kézzel elhelyezünk úgy házakat (megfelelő rajzeszközzel), hogy kitöltse a részeket. Vagy ilyen alapon eleve megrajzolunk sokféle háztömböt, és majd ezeket összemásolva építjük fel a térkép alapját.

A dungeon, az épület, a hajó, stb. térképe is elkészülhet. És igen, scifi kapcsán rendszerekről, űrhajókról is készülhet ez-azt. A program négyzetrácsot, hatszögrácsot is ismer, tudunk szimbólumokat egymáshoz illeszteni, kapcsolódó szimbólumokkal falat húzni, bár ez utóbbira lehet rajzeszköz is, mint a vár egyes tornyaira is. Az illesztési szabályok, és a szimbólumokra, sablonokra építő működés azt is jelenti, hogy mondjuk papír figurát is egyszerű összerakni. Ha az egyes testrészek szimbólumai, a vértek, ruhák, stb. adott részeinek szimbólumai illeszkednek akkor könnyen lesz kész kép. Oké, nem sokkal szebb, mint a "Hero Machine", nem sokkal szabadabb, de lesz. Ha pedig ez nem elég, bármely PNG fileból készülhet szimbólum. Mivel ezek a papír figurához való sablonba is illeszkednek, akadnak szörny és egyéb szimbólumok is, hát hamar lehet egy csomó papírfigurád, majd papírmakettet is készíthetsz. Sok eszköz van amit összeválogathatsz, összevásárolhatsz a programhoz.

Automatizált térkép készítés: Fractal Terrains, Astrosynthesis és egyéb eszközök

Az eszköztárat bemutató cikkünk nem lenne teljes, ha nem mondanám el, hogy az Astrosynthesis egy egész szektor csillagtérképét egyetlen kattintásra összerakja, jellemző utakkal, bolygók lakosságával, azok térképével... És a Fractal Terrains-t is meghívja, ha kell. Ez utóbbi pedig egy bolygó esetében a beállított paraméterek szerint szinte egyetlen kattintásra elkészíti a bolyogó domborzati és éghajlati térképeit, ezeket pedig szerkeszthetjük, és le tudjuk menteni Campaign Cartographer 3 formátumban. Ahol persze tovább szerkeszthetjük. Mivel sok esetben térkép készülhet kisebb-nagyobb részletekről is, a térkép sok részletét át is másolhatjuk egy másik térképre, így a folyók, hegyláncok, stb. mentén országhatárt húzva, a jónak kinéző helyekre városokat telepítve, utakat berajzolva, stb. hamar lehet politikai és gazdasági térképünk is. 

A szerkeszthető, de generált adat elég jó alap eszköz. És igen, a generálás kapcsán eszünkbe juthat sok eszköz és trükk. Például a City Designer 3 véletlenszerű város, és utca eszközét, vagy azt, hogy az alaprajzhoz a külső falakat tartalmazó térképeket egy kattintásra elkészíti, és utána már csak ki kell tölteni ezeket, hamar rájövünk arra, hogy az automatizálásnak hála egy játszható, használható, csinosítható alap reális időn belül készen van. De a Fractal Terrains térképe lehet gömbre húzható textúra is... Ha pedig erre a térképre építve készül azonos vetület szerint a politikai térkép egy változata az sem nehéz feladat, érdekes lehetőségeket kaphatunk... És bizony a fekete-fehér megoldás, vagy a valóban színes megoldások kapcsán eszembe jutott az is, hogy ezeket akár egy 3D programba is átvihetjük, textúrának, vagy pár esetben "displacement map"-nak is. Igen, így ebből 3D táj lesz. Vagy egy renderelt jelenet részeként földgömb, terepasztal, stb. A generált adatot is használhatod kreatívan. És így már nem csak pepecselés a "jajj még egyre szükség van". Ez meghozhatja a lendületet. 

generált domborzati térkép profi munka, a gép jól végzi a dolgát. Az erre rajzolt politikai, gazdasági térkép, ha kicsit hiányos is, látványos lehet sokféle stílussal. De a játékos közel sem biztos, hogy azt veszi észre, hogy bénáztál. Ő azt fogja észrevenni, hogy a fontos tájékozódási pontok, határok stimmelnek a térképeiden. És volt nem egy megjelent szerepjáték, amiben ez sem stimmelt. Te viszont sok térképpel tudod elkápráztatni a játékost, kalandmestert, ugyanazt több szempontból bemutatod, lehet történelmi térképed. Ha tudja is, hogy ez generált térkép, ha képes is reprodukálni, akkor is egy játszható megoldást kap, ami sok szempontból akár jobb is lehet nem egy másik játék megoldásánál. Tegyük fel ismeri a Fractal Terrainst, ő is használja a térképek kapcsán a fontos copy / paste megoldásokat... A generált térképek világa nem ismeretlen számára. De vajon ő is használ minden trükköt? Ha a Campaign Cartographerben van címer tervező, akkor nem gond a politikai térképet címerekkel ellátni, és a Character Artistban összedobott szörnyek is rákerülhetnek a címerre. Mint a politikai, gazdasági térképekre szánt szimbólumok is. Ugyanakkor a címer egy érme displacement mapjára is rákerül, akkor a világunkhoz tartalmazó érmékről renderelhetünk képet. Nem modellezünk, csak pár displacement map egyes részleteit cseréljük le. És igen, az érmék feliratai is a "szöveg a görbe mentén" eszközzel készülhetnek sokszor. De éppen így kerülhet a térképre egy rajz szerűre renderelt kép is dekorációnak, készülhet a térkép köré egyedi keret, amit sok helyen tudsz használni.

A generált térkép sokszor "ócska trükk", és sok tényleg percek alatt elkészíthető térkép olyan, hogy játszható, nem egy megjelent játéknál jobb, de aki ismeri az eszközöket könnyen mondaná azt, "ilyet én is tudok, más szebbet csinál." A trükk akkor van amikor megleped. Nyilván a "hogyan lepd meg?" kérdésre nem tudok tökéletes választ adni. Mert, ha leírom, ismeri a trükköt, akkor már nem leped meg vele. De ha nem olvassa ezt a cikket, de követed a tippet működhet a dolog. De hogyan is? 

Mondjuk jön a mitológia, jön a történelem. A városok. Az iskolák. És sok más apróság. Igen. Ez a sok más apróság azért érdekes, mert olykor az iskolákban oktatott és elvárt képzettségek listája javarészt copy + paste, a történelem kapcsán sok adat szintén lehet generált. A "bárki által könnyen megtanulható BASIC nyelv" kapcsán eszedbe juthat a Visual Studio Community Edition és benne a Visual Basic. Ha pedig volt megoldás "kockadobással" generált történelemre, akkor azon lehet javítani, és géppel megalkotni az újat. A kockadobás által géppel összedobott alap történelem nem sok. Igaz, hosszú ideig nem egy játék mögött ennyi sem volt. De ezt könnyen feldobja egy-egy fontosabb eseményhez a történelmi térkép, amit könnyű összedobni, pár illusztráció. Jöhetnek a neves NJKk, akikhez szintén elkészítheted az illusztrációt, a karakterlapot. Ha így haladsz, az alapkönyvedben a rendszernek is kell hely, akkor viszont nem kell az 1 év. 3-4 hónap alatt meglehet az alap, és erre jön a tesztelés. Ami alatt már jöhet az első pár kiadható kaland, elkezdheted az első pár kiegészítő kapcsán az alapok lefektetését.

De senki sem azt mondja, hogy csak ez legyen. Azokat a fordulópontokat amik érdekesek, amik kialakítják a világot te magad alkotod meg. Az uralkodók, kisebb csetepaték, kevésbé fontos járványok, csillagászati események, stb. születésénél viszont segít a gép. Sőt jó pár felismert felfedezéshez, természeti törvényhez is könnyű időpontot, felfedezőt rendelni. Ahol ennek célja van ott géppel, ahol nem ott a "generált eseményhez" kötve mindezt. A kapott uralkodók egy részéhez pedig elkészülhetnek képek, de elkészülhet térkép a hadjárataikról. Elérheted azt, hogy egy világban ne csak az utolsó 20 év eseményei, az akkori kalandozások legyenek a hangsúlyosak, hanem több történelmi időszak jól játszható legyen, a leírt történelem pedig számos ősi vagy kevésbé ősi viszály, kaland alapja legyen, hogy a romoknak története legyen, stb.

Név generátorokat sokan használnak. Ha egy név generátor a fogadók nevét generálja, meg hozzá annyi útmutatást, hogy ez nagyobb, drágább fogadó egy gazdagabb negyedben, két főbb útvonal kereszteződésénél, akkor ez alapján könnyű jól elhelyezni a térképre a jelet. Ha egy rendszer számolja kb. hol és mennyi város legye, és a város név mellett jelzi azt, hogy milyen szimbólumot tegyél oda a várost jelezni, miilyen gazdasághoz köthető szimbólumokat szórj el, hogy hegyhez tedd, folyóhoz, vagy hova. Az alap könnyen megvan, és bár előfordulhat, hogy pár dologban úgy látod jobb eltérni tőle, a pepecselős munka, a név generálás, a gazdaság sok szempontját figyelembe vevő városok kapcsán szükséges számítások jól automatizálhatók. 

Térkép és kép, két új eszköz színre lép DAZ Studio, Carrara...

Egy falu térképe kapcsán könnyű felmérni hol, milyen épület van. De város is lehet, csak az több munkával jár. Sokkal többel, mert több az épület Ha ahol a térképen ház van, oda behúzol egy épület modellt. Az utakra, sok más apróságra is vannak kész modellek, textúrák, stb. A lényeg, hogy a modellek és a térkép stílusa is illeszkedjen, ha mindkettőt látja valaki akkor felismerhető legyen, hogy ez ugyanaz a hely. Igen, sok alap modellező eszközt is használhatsz, romokat is behúzhatsz, sőt az utcára sok apró tárgyat is. Ha nem elégszel meg az ingyenes DAZ Studio-val, és a Carrara-t használod, abban teljes modellező eszköztár van. 

Elkészülhet a látkép. Ha a Carrara tűz eszközét használod, menekülő embereket is teszel a képre, nomeg egy sárkányt, eltalálod a fényeket, hangulatot, stb. és utómunkával kicsit festményszerűvé alakítod a képet és már van is egy érdekes képed. Volt szerencsém találni nyomtatóba való (Canon termék) egyenetlen felületű papírt (fine art paper), ilyenre nyomtava a hasonló képet különösen látványos lehet a hatás. De valósszínűleg, ha ugyanazt látod látképként, térképen, eseményt leírva, a "történelmi" térkép után a romokból álló kaland helyszínt, akkor is meg tudod lépni a legtöbb játékost az alaposságoddal. Az eddig előálló adatokra építve oly sokszor lehet kalandhelyszín, jó történet alapja, vagy valami más amit megmutatnál a játékosoknak, vagy akár a szélesebb közönségnek. Itt pedig a szöveg mellett legalább olyan fontos az illusztráció. De beszéljünk a további lehetőségekrő. is. 

Tudom: Ehhez sok modell kell, komoly gyűjteménye. Az elérhető paraméterezhető modellek közül összegyűjtheted az ingyeneseket, időnként az 1-2 dolláros ajánlatokra is lecsaphatsz, ebből jön össze a változatossághoz a mennyiség. A minőség sajnos drágább. De lesznek illusztrációid, történeteid, leírásaid. Ezt pedig akár a játékosaid is kiegészíthetik időnként, a karaktereik birtokára fókuszálva. Heti 5-10 oldal így akár lazább tempó is lehet. Mondanám, hogy ezzel kb 1 év alatt megleszel, akkor a gyengébb részeket még le tudod cserélni 2-3 hét alatt és van egy jó eredmény. De azért nem ilyen egyszerű. Ugyanis a világ alkotás sosem lesz unalmas és mechanikus folyamat, könnyen lehet, hogy hirtelen megszalad a mennyiség. Mert lesznek olyan ötletek amik mindenképpen világra akarnak jönni mégpedig gyorsan. Ha egy eszközt megismersz akkor lesz olyan, hogy eszedbe jut egy ötlet amit azzal valósítanál meg, mert "tök jól illik egy elképzelt világhoz". Sok esetben a megvehető kiegészítés maga adja az ötletet. 

Létezik Rorschach teszt nével egy pszichológiai teszt. A kérdés az, hogy egyes tinta foltokba mit látsz bele. Az ember felismer mintákat, asszociál erre-arra. Számos folt a térképeken is ötleteket adhat, mint egy-egy NJK kapcsán az "így jött össze a kép", vagy egy-egy furcsa generált esemény is. Ezzel kiegészítheted az egyéb ötleteidet, és ha kellően kreatív vagy akkor ez gyorsan érdekesebbé teheti a világot. Természetesen a generált tartalmat mindenhol kiegészítik a saját ötleteid, amiket eleve megtervezel, így a történelem sok fordulata is ilyen lesz. Ahova viszont nincs ötleted, helyet, időszakokat kell kitölteni jelentéktelen, de mégis a világot élőbbé tévő részletekkel, ott segít a generált tartalom. Hogy mi a tanulság? Van aki rámutat 1-2 jól hangzó ötletre amit nem nagyon valósítottak meg, más nem erőlteti, és azt mondja "ez nem jut mindenki eszébe, sok itt a jó gondolat". Más viszont rámutat: Ez tényleg csak ötlet halmaz volt, 90% arról szól, hogy egy kezdő a mindenhol elmondott tanácsokkal hogyan boldogul. 10% sok eszköz kombinálásához jó tanács is lehet, de ilyen bátorító ötlethalmazban elveszik. Még az 1-2 valódi újdonság is. Ez esetben amit itt látsz, amit tényleg könnyen, gyorsan megcsinálhatsz nem sok, és amit itt olvastál sem olyan nagy tudás. Ez esetben azoké a szégyen akik úgy adtak ki szerepjátékot, hogy nem jutottak el még ide sem. És persze. Nem volt mindig Campaign Cartographer 3... De az első Campaign Cartographer még DOS-os volt. 93ban már biztos létezett. Igen, abben az évben a karácsonyi szezonra rakták össze a M.A.G.U.S. első kiadását. Bár már volt korábban AD&D kalózfordítás, már volt korábban Harc és Varázslat címen egy magyar szerepjáték, volt Bíborhold..

A világban a kezdetektől mesélhetsz, sok helyszínt azért írsz le, mert ott mesélsz. A világleírás is bővülhet, kaland is születhet (kiadható) és a csapatodnak való mesélésre is felkészültél. Ha pedig egy-egy benyomásról (plusz TP vagy egyéb jutalom reményében) ők is írnak, akkor a heti 5-10 oldalnál lényegesen gyorsabban haladsz. Ez munka, egyetem, stb. mellett érthető. Ha "teljes munkaidőben" haladna egy alkotócsapat, akkor ennél lényegesen gyorsabban lehet haladni. És a kreatív embernek oly sokszor lehet ötlete.

 

Hits: 20111

Comments on Célok, eszközök, módszerek

Be the first to comment
Please login to comment


You don`t have permission to comment here!

This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.